Co zrobić by wyjść zadowolonym od fryzjera?

Bez względu na branżę zawsze znajdą się niezadowoleni klienci. Postaram się doradzić jak nie stać się jednym z nich. Mówi się ponoć, że tak jak dobrego lekarza trudno jest znaleźć dobrego fryzjera. Idąc do fryzjera często sami nie jesteśmy pewni jaka fryzura najbardziej doda nam uroku. Czasem jesteśmy zbyt nieśmiali, by zwrócić uwagę komuś, kto jest profesjonalistą. Ale przecież nikt nie zna naszych włosów tak dobrze jak my sami.

$ Mówmy czego chcemy

Wyrażajmy się precyzyjnie i miejmy odwagę mówić o tym czego chcemy. Fryzjer nie przeczyta nam w myślach. Zgodzicie się chyba, że „tylko nie za krótko”, „tylko końcówki” i „chcę jasny kolor” zostawia duże pole do wyobraźni. Pokażmy fryzjerowi ile dokładnie chcemy skrócić włosy.

Przyszedł mi na myśl dowcip, który ostatnio usłyszałam:

Niektóre kobiety źle parkują, bo zbyt wielu mężczyzn usiłuje im wmówić, że TYLE, to jest 20 cm.

Upewnij się, że mówiąc pięć centymetrów, fryzjer rozumie przez to tyle samo co Ty.

$ Sugestia fryzjera

Fryzjer może zasugerować jakie cięcie wyglądałoby nieziemsko. Ostateczna decyzja należy jednak do nas. Przemyślmy sugestię, ale jeśli nie mamy na ochoty za zbyt drastyczne zmiany, nie czujmy się zobowiązani. Jeśli zgodzimy się na eksperyment, a ostateczna fryzura nie spodoba nam się będziemy musieli się z tym pogodzić.

$ Chemia

Jeśli farbujemy włosy lub robimy inny zabieg z użyciem chemii i coś nas boli/szczypie powinniśmy powiedzieć o tym fryzjerowi. Nie zakładajmy, że to normalne, a on o tym wie.

$ Fryzjer nie jest psychologiem

Mimo wielu kolei losów, uratowanych związków i innych kadrów z Hollywodzkich filmów, fryzjer nie jest psychologiem. Oczywiscie zawsze miło z kimś porozmawiać, zwłaszcza gdy przez 2 godziny farbujemy włosy i nie możemy ruszyć się z miejsca. Nie oczekujmy, że fryzjer będzie nas przez ten czas zabawiał rozmową. Na dłuższe zabiegi polecam czasopisma/książki/naładowaną baterię w telefonie. Lepszy nierozmowny specjalista niż gadatliwy improwizator.
Aczkolwiek, zawsze powinniśmy mieć możliwość uzyskania porady na temat pielęgnacji włosów.

$ Jak wybrać dobry salon?

Poszukując nowego fryzjera unikałabym najtańszych miejsc jak i tych najdroższych. Ekonomiczne salony mogą okazac się strzałem w dziesiątkę (raz praktykant obciął mnie za 20zł i było to najlepsze cięcie mojego życia, niestety ślad po nim zaginął). W większości przypadków możliwośc, że coś pójdzie nie po naszej myśli jest dużo wieksza. Po pierwsze, tanie farbowanie = farby gorszej jakości. Po drugie, jeśli coś jest bardzo tanie zawsze jest ku temu powód.

Myślę, że powinniśmy ostrożnie podchodzić nawet do najdroższych salonów. Kosztowna usługa nie gwarantuje nam satysfakcjonującego rezultatu. Byłam u trzech fryzjerów z wyższej półki cenowej, z 2 cięc byłam zadowolona dokładnie tak jak w cenowo-przystępnym salonie do którego zwykle chodzę. Fryzjer z Krakowa dał sobie radę nieco lepiej. Z moich obserwacji, fryzjer który zwykle liczy sobie więcej czuje się na tyle pewnie w tym co robi, że nasze życzenia mogą zostać pominięte.

$ Jakich opinii o fryzjerach powinniśmy słuchać, a jakie puścić mimo ucha?

Zwróćmy uwagę na opinie o czystości salonu, jakości produktów, podejściu do klienta. Te czynniki nie zmieniają się z dnia na dzień. Natomiast, fakt, że fryzjer mojej mamy robi jej genialne fryzury i za każdym razem jak od niego wychodzi wygląda pięknie, wcale nie znaczy, że ten sam fryzjer tak samo radzi sobie z moimi włosami.

$ Sprzedaż produktów do pielęgnacji włosów

Niektórzy master-fryzjerzy oferują sprzedaż produktów do pielęgnacji włosów (szamponów, odżywek itp.) Robią to ponieważ uważają, że owe specjalistyczne produkty mogą pomóc naszym włosom. Niekoniecznie dlatego, że chcą nam wcisnąc dodatkową rzecz i więcej zarobic. Nie czujmy się jednak zobligowani do kupna jeśli rzecz nie jest nam potrzebna. Każdy zakup powinien być przemyślany, zwłaszcza jeśli potem mamy z niego nie korzystać.

Co zrobić jeśli powiedzieliśmy fryzjerowi dokładnie czego chcemy, a wyszła tragedia?

Możemy np. ustnie zareklamowac usługę i wezwac fryzjera do poprawy (np. jeśli miał być blond a jest rudy). W przypadku, gdy włosy zostały całkowicie spalone lub ścięte zbyt krótko i nie ma możliwości poprawy sprawa się komplikuje. W pierwszym przypadku podejrzewam, że fryzjer sam poczuje się do winy. Natomiast w drugim, probemem jest ustalenie odpowiedzialności (jak udowodnic kto co powiedział i jak to miało wyglądac). Jeśli sprawa jest bardzo przykra, a fryzjer się z nami wykłóca możemy zwrócić się do Miejskiego Rzecznika Praw Konsumenta o bezpłatną poradę. W takich sprawach przydatny jest jakiś dowód/świadek, który potwierdzi, jak umawialiśmy się z fryzjerem.

Na pocieszenie – włosy na szczęście odrastają, więc nie jest to tragedia.

Podoba Ci się to co czytasz, i chcesz być na bieżąco? Polub stronę na facebooku.

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s