Staropolanka nie leje wody

Wysokozmineralizowana Staropolanka 2000 pyta na swojej stronie „Uprawiasz sport, pracujesz i żyjesz aktywnie?” Pewnie! Teraz czas na moje pytanie do Staropolanki:

Staropolanka 2000

Dzisiaj zauważyłam, że na Waszej wodzie widnieje napis, że woda jest wysoko zmineralizowana i nie powinno się pić jej więcej niż 365 litrów w roku. Według wielu dietetyków dorosła osoba powinna pić 2,5 litra wody dziennie. Czy znaczy to, że przez pierwsze 146 dni roku mogę pić 2,5 litra Staropolanki dziennie, po czym muszę przerzucić się na inną wodę? Ewentualnie może chodziło Państwu o to, żeby nie przekraczać 1 litra dziennie?  Bardzo proszę o dokładne wytłumaczenie ile litrów Staropolanki mogę pić dziennie i co się stanie jeśli wypiję więcej? Czy duża aktywność fizyczna ewentualnie coś zmienia? Czy są różnice między mężczyznami, a kobietami?

Po 48 godzinach przyszła uprzejma odpowiedź:

Uprzejmie informuję, że zapis na etykiecie wody Staropolanka 2000- dotyczy tylko tej wody ponieważ jest to woda WYSOKOZMINERALIZOWANA
Ogólnie chodzi o nie przekraczanie dziennego spożycia wody w ilości 1 litra dla osób prowadzących spokojny tryb życia. Informacja ta widnieje dla wszystkich konsumentów. Jednak jeśli ktoś jest bardzo aktywnym sportowcem może przekroczyć tą wielkość wypitej wody, nie zaszkodzi to zdrowiu a będzie uzupełnieniem dziennego zapotrzebowania na brakujące minerały

Myśli końcowe: Wiele firm woli trzymać konsumentów w niepewności. Do dziś skład soku pomidorowego Fortuny pozostaje zagadką. Staropolanka postanowiła szybko i uprzejmie rozwiać niektóre z moich wątpliwości. Najważniejsze jest jest to, że będąc bardzo aktywnym sportowcem mogę bez narażania zdrowia pić ponad litr wody dziennie. Dla ciekawych, trafiłam na bardzo ciekawy artykuł, w którym doktor nauk medycznych tłumaczy:

Gdy porównamy… nasze codzienne zapotrzebowanie na dany składnik z jego przyswajalnością i ilością, która ma realny wpływ na organizm (czyli jest efektywna fizjologicznie), to okazuje się że wypijanie dziennie nawet 2 l wody zawierającej np. 150 mg wapnia czy 50 mg magnezu w litrze nie jest wystarczające, by znacznie uzupełnić niedobór tych pierwiastków. Woda nie może być więc traktowana jako jedno z ważniejszych źródeł składników mineralnych. Podstawowym źródłem substancji odżywczych jest odpowiednio zbilansowana dieta i żadna woda nie dostarczy nam przecież wszystkich niezbędnych składników.” (źródło)

Kwestia różnic płciowych w spożyciu wysokozmineralizowanej wody została pominięta w mailu. Ponownie zwróciłam się do internetu: „woda pełni w naszym organizmie te same funkcje, niezależnie od tego czy jesteśmy kobietą czy mężczyzną… Różnimy się jedynie wielkością zapotrzebowania na płyny – średnie wynosi 2 litry u kobiet i 2,5 litra u mężczyzn.” Chcesz wiedzieć więcej o wodzie? Przeczytaj cały wywiad Marty Pawłowskiej z dr n. med. Agnieszką Jarosz – ekspertką Instytutu Żywności i Żywienia. (źródło)

Bardzo doceniam firmy, które angażują się w rozmowę z konsumentem i uprzejmie odpowiadają na (choć niektóre) pytania.

Podoba Ci się to co czytasz, i chcesz być na bieżąco? Polub stronę na facebooku.

 

Reklamy

4 uwagi do wpisu “Staropolanka nie leje wody

  1. Nadmiar niektórych minerałów, na przykład związków sodu jest dla naszego metabolizmu szkodliwy, stąd ich zalecenie, aby nie chlać wody mineralnej litrami ;) litr dziennie – mineralka. poza tym – źródlana lub słynna na pół Polski „Wrocławianka” dostępna w każdym kranie :)

    • Ja nadal nie mogę się przemóc do kranówki, zwłaszcza, gdy wracam do domu, a tu przez parę sekund leci herbatka lub kawka :P Choć przyznam, że na wakacjach w górach nie miałam takich doświadczeń i tam chętnie piję wodę z kranu :) Pozdrawiam!

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s