Bakuś – LIST OTWARTY

LIST OTWARTY

Drogi Bakusiu,

Piszę do Was ponieważ Wasze ostatnie pytanie na fejsbuku „Jeśli mógłbym zmienić jedną rzecz w swoim wyglądzie, zmieniłbym…” bardzo mnie zadziwiło. Do tej pory uważałam, że Wasz fanpejdż jest bardzo dobrze przystkosowany dla dzieci i młodzieży. Tym razem chciałam Was skłonić do ponownego przemyślenia tego pytania.

bakusWasza grupa docelowa to dzieci i młodzież. W czasach kolorowych gazet i telewizji, młode osoby często mogą czuć się niewystarczające porównując się do gwiazd i modelek. Przecież reklamy co chwila wmawiają im jak powinni wyglądać.
Zadając takie pytanie osiągniecie cel i pod postem będziecie mieli dużo lajków i odpowiedzi. Obawiam się jednak, że może to mieć inny, negatywny, skutek. Opiszę to niżej:

Wygląd nie jest najważniejszy
Wasze pytanie koncentruje się na wyglądzie. Nie chciałabym, żeby moje dzieci postrzegały się same tylko w tym jednym aspekcie. Osoba może mieć wpaniały charakter, dobrze dogadywać się z innymi, być wspaniałym sportowcem, utalentowanym muzykiem, pięknie malować. Jest milion powodów by być z siebie dumnym, ale ciągle wmawia się nam, że najważnieszy jest wygląd.

Kompleksy nie są fajne
Czarny scenariusz – według badań kompleksy prowadzą do depresji – a jednak. Zadajecie pytanie „co byście zmienili…” grupie 7-12 latków. Czy nie lepiej byłoby podbudować naszą młodzież – poprosić, żeby podzielili się swoimi osiągnięciami, a nie kompleksami? Zwłaszcza, że podejrzewam, że nie odpowiecie konstruktywnie (ani w ogóle) na te ok 50 komentarzy. Przytoczę niektóre z odpowiedzi, Zmieniłabym: Wszystko, Brzuch, Nogi, Nos, Twarz, Włosy, i zapytam jaki takie pytanie ma cel?

Wzywamy do działania
Na koniec chciałabym Was zachęcić: macie ponad 10 tysięcy fanów i oprócz reklamy swojej marki możecie także dbać o dobre samopoczucie naszej młodzieży – Waszych fanów. Pokażcie, że jesteście odpowiedzialną firmą!

Pozdrawiam
Sprytny Konsument

Aktualizacja:

odpowiedź od Bakusia

Drogi Sprytny Konsumencie,

Dziękujemy bardzo za Twój list i zwrócenie uwagi na post na stronie fanowskiej Bakuś. Tworząc go, nie sądziliśmy, że może zostać odebrany w ten sposób. Potraktowaliśmy go jako formę zabawy edukacyjnej. Wielu pedagogów w swojej pracy stosuje tego typu metody – pokazanie dzieciom zarówno zalet jak i wad i uświadomienie, że każdy jest inny i wyjątkowy.Wiemy, że każdy z nas ma jakiś mały kompleks, np. Bakusiowa Żabcia ma nieproporcjonalnie dużą głowę w porównaniu do reszty ciała, a Tygrys ma ogromne stopy, nie wspominając już o Hipciu, któremu ostatnio trochę się przytyło. Widząc w komentarzach, że każdy ma jakąś niedoskonałość, dzieci mogą zyskać trochę pewności siebie, myśląc, że przecież nikt nie jest idealny.

To oczywiste, że nie wygląd jest dla nas najważniejszy w życiu! Chcemy przede wszystkim, żeby nasi fani rośli mądrzy, spełniali swoje marzenia i żeby po prostu byli dobrymi ludźmi. Stąd wszystkie zagadki, posty o marzeniach i pasjach, albo o pomaganiu zwierzętom. Proszę, przejrzyj naszą stronę fanowską jeszcze raz, a zobaczysz, Sprytny Konsumencie, że nie jesteśmy czarnym charakterem.

Dziękujemy jeszcze raz za informację, że właśnie w taki sposób odebrałeś wspomniany post. Będzie to dla nas wskazówka na przyszłość. Od tej pory będziemy pytać częściej o talenty naszych fanów i o to, co dobrego dzisiaj zrobili.

Pozdrawiamy i życzymy bakusiowego dnia!

Administratorzy strony fanowskiej Bakuś

Myśli końcowe:

Bakuś odpisał bardzo szybko – to moja wina, że tak późno zabrałam się do aktualizacji. Z drugiej strony po przeczytaniu odpowiedzi nie czułam już takiego rozczarowania i ‚pilności’ sprawy. Myślę, że szczerze nie sądzili, że ich pytanie może mieć negatywne konsekwencje. Choć dopisywanie filozofii, że każdy ma jakąś niedoskonałość nie przemawia do mnie i nadal uważam, że pytanie jest nieodpowiednie… za to drugi paragraf bardzo mnie rozczulił :) Rzeczywiście ważne są nasze marzenia, pasje. Ważni są inni ludzie i życzliwość :) Wierzę, że Bakuś będzie starał się dążyć do wspomagania poczucia własnej wartości naszych dzieci i młodzieży… ale to moje mysli ”na szybko”. Co wy o tym sądzicie?

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s